Záchranársky výcvik
Takto sa to celé začalo ...

Vodná záchrana s KZZ

Tréning vodnej záchrany na Oravskej priehrade s Kynologickým záchranným zborom. Keď sa spojí príjemné s užitočným a k tomu fantastický kolektív, tak to je radosť pracovať ;)

LVT Donovaly :)

Aj tento rok sme sa s Casavit Rescue Slovakia zúčastnili letného výcvikového tábora, ktorý sa konal na Donovaloch. Okrem tréningu ruiny na Úľanke, plochy v krásnych ihličnatých lesoch sme si prvýkrát vyskúšali aj vodnú záchranu na Šútovských jazerách.

Tritolwerk - AT

Aj my s Maxom sme mali možnosť celý víkend trénovať na rôznych ruinách vo vojenskom výcvikovom centre Tritolwerk v Rakúsku.

Tréning ruina / plocha - Telnice ČR

Tréning ruina - Břeclav

Field Training Exercise

V dňoch 10.-13.05.2018 sme sa po úspešnom absolvovaní IC RRT zúčastnili praktického cvičenia FTX medzinárodného charakteru, ktoré organizovala ASSR v Ľubici. Účastníkmi cvičenia boli aj záchranárske tímy z Rakúska a Nemecka.

Fotografie : Guido Longhitano, ASSR, BKZB.

Kurz jednotky rýchleho nasadenia - IC RRT ASSR

V dňoch 20.04.-22.04.2018 sa 6 našich členov z BKZB zúčastnilo úvodného kurzu Slovak Samaritan Rapid Response Team, čo je jednotka zložená z lekárov, záchranárov a technického personálu určená na zásahy pri nešťastiach veľkého rozsahu, prírodných katastrofách doma i v zahraničí. Jednotka je vybavená na prežitie bez vonkajšej podpory v akýchkoľvek podmienkach a bola budovaná v úzkej spolupráci s rakúskymi samaritánmi a ich jednotkou rýchleho nasadenia. Výsledkom kurzu bola príprava na praktické cvičenie Field Training Exercise, ktoré sa uskutoční v máji.

Lavínové sústredenie BKZB

V dňoch 08.03. - 11.03.2018 sme mali lavínové sústredenie na Magurke. S Maxom sme sa ho zúčastnili ako členovia prvý rok a bol to pre nás veľký zážitok :) Okrem samotného vyhľadávania sme mali orientačný nočný pochod, ktorého súčasťou bola aj úloha z poskytnutia prvej pomoci, vozili sme sa na snežnom skútri, zopakovali si zlaňovacie  techniky a samozrejme medzi tým všetkým nemohla chýbať ani poriadna guľovačka :)) 

Simulovaná pátracia akcia

Posledný februárový víkend sme sa s Maxom zúčastnili cvičenia - simulovanej pátracej akcie, ktorú zorganizovali kolegovia z Casavit Rescue Slovakia v spolupráci s Centrálnou záchrannou službou a ATV Club Slovakia RS, ktoré sa konalo na Záhorí v Slovenských pieskoch, nazývaných aj Slovenská Sahara.

Pátracie akcie na úvode nového roka 2018

Hneď po Novom roku sme sa 2.1.2018 zúčastnili pátrania po nezvestnom 89-ročnom pánovi z Rovinky. Pátranie trvalo takmer týždeň a malo bohužiaľ smutný koniec.

Vzápätí sme mali ohlásené ďalšie pátranie po nezvestnej žene pri Devínskom jazere. Aj vzhľadom na veľmi náročný a zaplavený terén sme prepátrali značnú časť územia, no bezúspešne. Hasiči a polícia naďalej prehľadávajú rieku a nedostupné zaplavené oblasti pomocou člnov a drónu.  

Školenie BKZB

V termíne 9.-10.12.2017 sme mali v Modra - Piesok na Chate pod lesom školenie, na ktorom sme si povedali základy veterinárnej prvej pomoci, prešli sme si manažment pátracích akcií, rádio-komunikáciu, teóriu šírenia pachu, aj taktiku plošného prehľadávania. Samozrejme sme si to na druhý deň vyskúšali aj v praxi :)

Pátracia akcia

Tento týždeň sme sa s Maxom zúčastnili našej prvej ostrej pátracej akcie v Pezinku.

SimEx Flyland 2017

V dňoch 13.-15.10. 2017 sa našom trenažéri v Rohožníku konalo cvičenie simulujúce pobyt a práce Light USAR tímu v plnom rozsahu pri zemetrasení v cudzej krajine. Cvičenia sa zúčastnila aj Asociácia Samaritánov SR a Centrálna záchranná služba.

Light USAR team obsahuje všetkých 5 komponentov podľa smerníc INSARAG (Management, Search, Rescue, Logistic and Medical). Musí byť samostatný po dobu 5 dní, vrátane príchodu a odchodu a musí byť schopný pracovať na jednom pracovisku počas 12-tich hodín na dve zmeny.

Fotografie : Róbert Fischer a BKZB

Save life / zachráň život

V termíne 05.-10.09.2017 sme sa s Maxom zúčastnili medzinárodnej akcie v Terchovej, ktorú organizovali naši kolegovia zo SARDA Slovakia s inštruktormi zo Slovinska Markom Bručanom, Sebastijanom Strašekom a Richardom Zaprihačom, Jozefom Gašicom z Horskej služby Malá Fatra.

Utorok ...

Hneď po príchode, krátkom úvode a oboznámení nás s harmonogramom práce a prednášok na celý týždeň nám začala s Jozefom Gašicom z Horskej služby prednáška z topografie. Takže opäť trebalo zobrať do rúk mapu, našu "obľúbenú" buzolu a hor sa merať azimuty :)

Streda ...

Dnes ráno sme pokračovali v topografii, jej používaní v praxi a pridali sme k tomu už aj modernejšiu alternatívu buzoly a to GPS ;) Potom nasledovala veľmi zaujímavá prednáška s Richardom Zaprihačom o plánovaní reálnej pátracej akcie od A po Z. Po teórii sme zobrali našich štvornohých kolegov a vyskúšali sme si sektorové vyhľadávanie za pomoci sledovania GPS obojkov.

Štvrtok ...

Po dvoch dňoch nasávania teórie sme sa s inštruktormi zo Slovinska konečne pustili do praxe... Rozdelili sme sa do dvoch skupín, kde každá mala svojho inštruktora a mohli sme tak začať pracovať... My s Maxom sme ako prvého inštruktora mali Mare Bručana, ktorý našu spoločnú prácu ako záchranárskeho tímu po úvodnom vyhľadávaní a získaní predstavy o úrovni psa a psovoda vyhodnotil ako vynikajúcu a tým sme sa s Maxíkom mohli pridať k ostatným aj napriek tomu, že máme len 8 mesiacov ;) Na konci náročného dňa nás čakala ešte teória MRT so Sebastijanom Strašekom a potom príjemná spoločná večera...

Piatok ...

Po včerajšej večernej teórii nám Sebastijan v praxi predviedol MRT demo so svojim psom Thorom. Následne sme si to vyskúšali všetci so všetkým čo k tomu patrí. Poobede nás čakala prednáška o prvej pomoci našim hafanom a mali sme aj živého figuranta :) Večer mala naša skupina s Mare ako prvá nočné vyhľadávanie...

Sobota ...

Dnes sme si ako skupiny vymenili inštruktorov a celý deň sme sa zdokonaľovali v technikách či už sektorového prehľadávania alebo vysielania psa do konkrétnych smerov, učenia sa nových spôsobov ako psa naučiť hľadať a veľa iného ... Poobede nám Mare porozprával a premietol základné fakty z misie na Sumatre z roku 2009, na ktorej sa osobne zúčastnil. Večer čakalo nočné vyhľadávanie našich kolegov z druhej skupiny :) Medzitým sme si s Maxíkom ešte na odľahčenie náročného dňa spravili krátky výlet po okolí a vychutnali si krásy Malej Fatry ;)

Nedeľa ...

Ťažko povedať či konečne nedeľa alebo si povzdychnúť, že už je koniec... Opäť to bolo niekoľko síce náročných, ale krásnych dní plných úžasných zážitkov a spoznania nových ľudí a skúseností :)

Víkendová brigáda ...

Tento víkend sme brigádovali na našom trenažéri v Rohožníku, kde sme si popri vytváraní nových úkrytov a ich zdokonaľovaní vyskúšali stavanie stanov, ale samozrejme, že sme aj trénovali ;)

Letný výcvikový tábor Rajecké Teplice

V termíne 15.-22.07.2017 sme sa s Maxom zúčastnili LVT v Rajeckých Tepliciach v green camping Slnečné skaly, ktorý organizovali naši kolegovia z Casavit Rescue.

Celý týždeň bol plný úžasných zážitkov, adrenalínu, nových skúseností, vyskúšali sme si nespočetné množstvo modelových situácií a samozrejme nemohlo chýbať ani kopec úsmevných momentov.

Nedeľa ...

Ako prvé sme si v novom prostredí vyskúšali plošné vyhľadávanie, ktorému vzhľadom na skalnaté prostredie predchádzal pomerne náročný výstup do hory ... Navečer sme si zopakovali základy poskytovania prvej pomoci a to sme ešte ani netušili čo nás čaká nasledujúci deň ;)

Pondelok ...

Vyzeralo to na začiatok pohodového slnečného dňa, keď sme zrazu dostali informáciu, že v obchodnom dome vybuchol plyn a je tam niekoľko zranených a zavalených osôb. Takto nejak sa začalo simulované cvičenie v ruine v obci Zbyňov kúsok od Rajeckých Teplíc. Keďže išlo s Maxom o naše prvé takéto rozsiahle cvičenie, boli sme plný očakávaní, ale aj obáv, aby sme spoločne všetko zvládli a mohli byť tak aj my nápomocný celému tímu.

Utorok ...

Dnes mali naši štvornohý miláčikovia po náročnom dni trošku voľna a my sme sa tak mohli venovať adrenalínovej zábave ako bolo lezenie a zlaňovanie skál. Zo začiatku je nutné priznať, že sme mali viacerí z pohľadu dole drevené nohy, ale po chvíľke strach opadol a bol z toho nezabudnuteľný zážitok, ktorého sa síce netreba báť, ale treba mať pred ním určite rešpekt.

Myslím, že Maxík bude mať odteraz trošku viac takýchto voľných dní ;) 

Streda ...

Tento horúci deň sme využili opäť na tréning plošného vyhľadávania v lese, kde bol po zdolaní niekoľkých výškových metrov príjemný chládok a tak sa nám aj našim hafanom pracovalo oveľa lepšie. Večer sme si spravili výlet do obce Povina, kde bola ďalšia zaujímavá ruina a mohli sme si tak vyskúšať nočné prehľadávanie budovy.

Štvrtok ...

Čakalo nás topografické cvičenie, čo je predovšetkým tímová práca s mapou, buzolou, navigáciou, správnou komunikáciou a vlastným rozumom ;) Cielom bol výstup na vyhliadku Babice alebo Babky, ktoré sú skupinou zaujímavých skalných útvarov vyčnievajúcich z lesnej zelene Súľovských vrchov nad obcou Zbyňov tou najjednoduchšou trasou. Znie to síce pomerne jednoducho, ale z plánovaného času trvania výstupu dve hodiny sa stalo takmer štvorhodinové blúdenie :)

Piatok ...

Ráno sa nám trošku zhoršilo počasie, ale to nám nepokazilo chuť ísť opäť pracovať a tak sme sa vrátili trénovať do ruiny v Zbyňove. Nakoľko ide o bývalé rekreačné stredisko a tábor s chatkami, je tam takmer nevyčerpateľné množstvo možností úkrytov priamo v ruinách, ale aj na ploche. Podvečer vyšlo slniečko a tak sme si s Maxíkom na záver spravili príjemnú prechádzku po náučnom chodníku Rajecké Teplice - Porúbka.

Prvý tréning v ruine v Ivánke pri Dunaji

05.03.2017, tak tu som sa prvýkrát zoznámil s mojimi novými kamarátmi záchranármi. Najviac sa mi páči, že stačí keď začnem štekať a hneď dostanem maškrtu :)

Tréningy u Dášky

Učím sa od najlepších, takže trénovať chodím k Majsterke sveta záchranárskych psov 2016, Dáši Baňárovej.

Pravidelné tréningy

Každú nedeľu sa snažíme spoločne zdokonalovať priamo v teréne, či už v ruine alebo v lese.

Stopársky seminár Skýcov

17.-19.3. 2017 sme absolvovali náš prvý stopársky seminár. Aj keď sme tam boli ešte len ako diváci, predsa len som si zo štvorčeka vyskúšal aj ja vyňuchať granulky a celkom sa mi to páčilo...

Kurz prvej pomoci

Nie len ja, ale aj moja panička sa musí stále učiť niečo nové, aby z nás bol dobrý záchranársky tím.